ACADEMY grubunun kuruluşu ve günümüze gelişine kadar tarihinde iki dönem yer almaktadır.1999-2002 yılları arası ilk dönem iken, 2.dönem ise 2002 ve sonrasıdır.İlk dönem olarak kuruluşu,grup olarak Eskişehir merkezli faaliyetlerini,2. döneminde ise İstanbul merkezli olmasına rağmen artık grup sıfatına sahip olmadan sadece pankartın asılmasıyla devam etmektedir.


Ilk Dönem;
Temeli 1996-1997 yıllarına dayanan fakat 1999 yılına kadar organize olunmadan maçlara giden Beşiktaş aşıklarının sayısının artması,birbirlerini bularak topluca maça gitmek istemeleriyle ilk adım atılmıştır. Kuruluş sebeplerinden en önemlisi,Eskişehirde,Beşiktaş J.K. adına bir dernek olmayışının yanında ozamanlar BJK Lokali adı altında faaliyet gösterenlerin Beşiktaş ismini taşımalarına rağmen,"İstanbul'a maça gitmek istiyoruz,sayımız 30 civarı,maça otobüs kalkıcakmı?" şeklindeki sorularımıza,Beşiktaşlılara yakışmayacak şekilde cevaplar vermeleri,Beşiktaş adına üzücü konuşmaları en büyük sebep olmuştur. Sağlam çekirdek kadromuzun kurulması ve maçlara devamlı gidilmesi sebebiyle grubun kurulmasıma karar verilmiş ve ACADEMY ismi alınmıştır. ACADEMY ismiyle 1999 yılında ilk defa organize olarak Beşiktaş maçlarına gidilmeye başlanmasıyla ACADEMY grubu Eskişehirde kurulduğunu ilan etmiştir. Eskişehir Anadolu Üniversitesinde okuyan Beşiktaş aşıkları tarafından kurulmuş olan bu grup İstanbuldaki ve deplasmanlardaki maçlara bazen kendilerinin kaldırdığı otobüslerle bazende trenler gibi toplu taşıma araçlarıyla defalarca gitmişlerdir.


Kurucularının bir çok girşimine rağmen Anadolu Üniversitesi rektörlüğü tarafından kabul edilmediği ve izin verilmediği için bırakın kulüp kurmayı,faaliyetlerini undergorund bir yapıda sürdürmek zorunda bırakılmıştır. Yapılan organizasyonların kar amaçlı yapıldığını ileri süren üniversite yetkililerine, organizasyonların faturaları ve makbuzları gösterilerek ispat edilmesine rağmen ACADEMY ve Beşiktaş adına stand açılmasına,duyuru yapılmasına,ilan yapıştırılmasına izin verilmemiştir.ACADEMY'ye bunlar yapılırken,aynı kampüste tatil amaçlı gezi düzenleyenlere,parti organizasyonu yapanlara izin verilmesi yanında ilan,duyuru,stand açma gibi izinler verilmeye devam edilmiştir.Hatta ilerleyen yıllarda başka takımlar adına kurulmak istenen taraftar gruplarına yardım ederek herkesi şaşırtmışlar malesef çifte standart uygulamalara yol açmışlardır.ACADEMY grubu ise kendilerine getirilen baskılara,kısıtlamalara karşın Beşiktaş için yapılan faaliyetlerini gizli sürdürmek zorunda kalmışlar,bütün bu olumsuz koşullara rağmen pes etmemişlerdir. Eskişehirde oynanan Beşiktaş JK. hentbol maçlarına gidilmiş,İstanbuldaki veya deplasmandaki maçlara gidilmediği zamanlarda daha önceden belirlenen cafelerde TV lerden maçların topluca seyredilmesi organize edilmiş,gelen taleplerden dolayı yaptırdıkları ürünleri maliyetine satmışlar,hatta BJK Store'dan alınmak istenen ama İstanbul'a gidemeyen ve kargo parası vermek istemeyen Beşiktaşlılara,İstanbul'a maça gidildiği zaman,üzerine kar konmadan istenilen ürünleri BJK Store dan alarak faturalarıyla dönüşte teslim etmişler,daha önce İstanbul'u görmemiş,maça gitmemiş olan Beşiktaşlıları Beşiktaş ile tanıştırma fırsatı sunmuşlardır. Hatta otobüslerin maliyetine kalkmasından dolayı maçlara ilginin az olduğu zamanlar İstanbul'a gitmek isteyen fakat maçlarla ilgisi olmayan öğrencilerede otobüslerinde yer vermişlerdir. ACADEMY grubu,gerek üniversite öğrencilerini gerekse Eskişehirli Beşiktaşlıları defalarca sanki resmi bir Beşiktaş Derneği gibi kucaklamış ve maçlara götürmüştür. 2002 yılının mayısında Bursada oynanan Kocaeli kupa finaline yapılan son organizasyonla AcademY Eskişehir jübilesini yapmış,2002 haziranında da AcademY için ikinci yani İstanbul merkezli dönem başlamıştır...


Ikinci Dönem;
2001-2002 sezonu sonunda üyelerinin mezuniyeti,mezunların İstanbul dışında yaşıyor olması ve kuruculardan 2 tanesinin İstanbullu olup ACADEMY pankartına sahip çıkmasıyla ACADEMY için 2.dönem başlamıştır.İstanbulda olupta ÇARŞI dan başka bir grup kurulması düşüncesini tasvip etmeyen ACADEMY kurucuları,Beşiktaş tribünlerinin tek ses,tek yürek olması gerektiğini savunmuşlardır.Eskişehirden maçlara geldiklerinde bile iki direk arasında yerlerini almışlar ellerinden geldiğince Beşiktaş'a destek olmuşlardır. Beşiktaş'ın cesur yüreği ÇARŞI grubunun ruhunu taşıyan kurucuların,gerek pankartlarıyla gerek emekleriyle, 2002 yılından bu zamana kadar "ALWAYS BEŞİKTAŞ" sloganıyla voleybol,hentbol, basketbol,futbol demeden Beşiktaş J.K.'nün adının geçtiği heryerde gücünün yettiği kadar gönüllerini ortaya koyarak Beşiktaş'a destek vermeye devam etmektedirler.


© AcademY BESIKTAS Resmi Taraftar Sitesi  ***  Copyright © 2004, Tüm hakları saklıdır.
Kaynak Gösterilmeden yayınlamak yasaktır.